Post Image

…. Bilmesini İstediğim 100 şey

“Bizim olanı, bizden olanı paylaşmak. Sadece bir bölgeye ait olmaksızın, her bölgemizden ve yaştan insana ulaşarak onların gerçek düşünce ve tecrübelerini çocuklarımıza aktarmak.” amacıyla bir proje gerçekleştiriyoruz.

İnternette dolanırken; çocuğunuz için şöyle yapın, böyle davranın, çocuğunuza öğütler vb. gibi yazılar gördük. Bunları incelediğimizde de tamamına yakının yurt dışında yaşayan insanların önerileri olduğunu farkettik. Elbetteki onların görüşleri değerli ama bize ne kadar uyar? Bu yüzden aklımıza bir fikir geldi ve uygulamaya karar verdik. Ülkemizin her köşesinden hatta yurt dışında yaşayan dostlarımızdan, onların annelerinden, babalarından, Şırnak’ın en ücra köşesindeki Ayşe teyzemin dilinden, Artvin’deki Hasan amcamın dilinden, bize ait olanı paylaşmak çok daha değerli geldi.

İşte tam da bu yüzden, “KIZIMIN BİLMESİNİ İSTEDİĞİM 100 ŞEY”, “OĞLUMUN BİLMESİNİ İSTEDİĞİM 100 ŞEY”, “KARDEŞİMİN BİLMESİNİ İSTEDİĞİM 100 ŞEY” ve “ÖĞRENCİLERİMİN BİLMESİNİ İSTEDİĞİM 100 ŞEY” isimlerinde ilk aşamada dört seri şeklinde bir kitap projesi oluşturduk.

Toplumsal çöküş yaşayan ülkelerin itiraf ettiği bir konu vardır; “Çocuklarımız için bir şey yapmadık…” Çocuklarımız için yapacağımız şeylerden birisi de tecrübelerimizi ve birikimlerimizi onlara aktarmak olacaktır. Biz büyüklerin yapması gereken ise bunları ortaya koymak ve çocuklarımızın bu deneyimler içinden ihtiyaç duyduklarını almalarını sağlamaktır.

https://www.100sey.org adresine girerek değerli tecrübelerinizi siz de çocuklarımızla paylaşmak ister misiniz? Birden fazla yazı yazabilir, birden fazla gruba hitap edebilirsiniz. Ayrıca instagramdan da istedigim100sey adresimizden de takip edebilirsiniz.

 “Bu kitaplar her yaştan insana bir kültürel mirastır. Bu kitap bizlerin, annelerimizin, babalarımızın, öğretmenlerimizin birikimlerinin özetidir.” Bu konuda görüşlerinizi merakla bekliyoruz.

Diğeri
Kitapların büyüleyici dünyası